Wielkość globalnego rynku tworzyw sztucznych znajdujących zastosowanie w technologiach druku 3D została wyceniona na 520,5 mln USD w 2019 r. Oczekuje się, że będzie rosnąć przy założonej rocznej stopie wzrostu (CAGR) na poziomie 23,7% Y/Y w okresie od 2020 do 2027 r.
Istotne ułatwienia w opracowywaniu niestandardowych produktów w połączeniu z korzystnymi zachętami rządowymi w stronę nowych inwestycji będą bez wątpienia znacząco wpływać na przyspieszenie wzrostu rynku. Rosnący popyt ze strony branż użytkowników końcowych, takich jak motoryzacja, medycyna, lotnictwo i obronność, prawdopodobnie będzie dodatkowym czynnikiem napędzającym popyt.
Niedawne osiągnięcia w branży wytwarzania przyrostowego i istotny rozwój technologii druku 3D stworzyły ogromne możliwości dla przemysłu motoryzacyjnego. Ułatwiło to m.in.: opracowywanie innowacyjnych, mocniejszych, lżejszych i bezpieczniejszych komponentów i części ze znacząco krótszymi czasami realizacji oraz mniejszymi kosztami wykonania. Do tej pory producenci OEM wykorzystywali druk 3D głównie do szybkiego tworzenia prototypów. W związku z tym oczekuje się, że rosnący popyt na produkty w przemyśle motoryzacyjnym będzie znacząco napędzał wzrost rynku.
Zastosowania druku 3D rozwijają się także na rynku globalnym w wielu innych dziedzinach życia. Druk 3D jest obecnie już szeroko stosowany do produkcji butów, instrumentów muzycznych, części budowlanych, komponentów samochodowych, dentystycznych, implantów, urządzeń medycznych, biżuterii, ceramiki funkcjonalnej, robotów, protez i odlewów.